Публічна он-лайн дискусія на тему «Як не змерзнути взимку: централізоване чи індивідуальне опалення?» відбулась 8 жовтня 2020 року в Сєвєродонецьку
Публічна он-лайн дискусія на тему «Як не змерзнути взимку: централізоване чи індивідуальне опалення?» відбулась 8 жовтня 2020 року в Сєвєродонецьку
8 жовтня 2020 року напередодні старту опалювального сезону в Сєвєродонецьку відбулась онлайн-дискусія на тему: «Як не змерзнути взимку: централізоване чи індивідуальне опалення?».
Наразі дуже актуальним є питання - який вид теплопостачання краще: централізоване чи індивідуальне. Конкуренція між цими видами теплопостачання стає все жорсткішою, так як вони розвиваються паралельно. З кожним днем з'являється все більше і більше нових способів обігріву приміщень та енергоефективного обладнання для систем опалення.
Команда Кризового медіа-центру «Сіверський Донець» ініціювала та провела дискусію на тему «Як не змерзнути взимку: централізоване чи індивідуальне опалення?» для того, щоб розібратись у тому, які форми та способи теплопостачання можуть допомогти мешканцям міст нашого регіону комфортно та безпечно жити в зимовий період і що для цього потрібно нам робити?
Переважна більшість наших міст спроектована з урахуванням наявності певного комплексу інженерних систем. І централізоване теплопостачання займає свою нішу. Відмова від центрального теплопостачання створює додаткове навантаження на суміжні системи, які його заміняють – газову і електроенергетичні системи. Крім того, у більшості будівель з інженерної точки зору не варто ставити автономне чи індивідуальне газове опалення, тому що ці будівлі не розраховані за проєктами для такого рішення.
Наразі житловій фонд Сєвєродонецьк обслуговують 2 підприємства з теплопостачання. Перше з них це комунальне підприємство «Сєвєродонецьктеплокомуненерго», яке обслуговує так звані нові мікрорайони міста. Інше - це державне підприємство «Сєвєродонецька ТЕЦ», яке обслуговує переважно стару частину міста та має безліч нарікань зі сторони містян у свій бік. Користувачі послуг ТЕЦ зволікають на занадто високу ціну послуги та низьку якість опалення у своїх оселях.
Частина учасників дискусії, які мають багаторічний досвід забезпечення теплом Сєвєродонецька наполягали на тому, що для Сєвєродонецька оптимальним є централізований формат опалення. Зокрема, Петро Чернишин, екс-заступник міського голови м. Сєвєродонецька, розповів про те, що над питанням теплопостачання у Сєвєродонецьку свого часу працювало цілих 2 інституту. Перший з них – це рубіжанський ГІПРО, який розроблював систему переводу домів, які обслуговуються ТЕЦ на індивідуальне опалення. А також запорізький інститут, який повністю розробляв систему опалення міста Сєвєродонецьк з перспективою розвитку централізованого опалення. «У документах ГІПРО сказано, що перевести на індивідуальне опалення можна не більше 15% будинків Сєвєродонецька. Це обумовлено тим, що потужності мереж старої частини міста не витримають таке навантаження» - зазначив пан Чернишин. Його підтримав і Микола Талдонов, колишній член виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради, який поділився своєю думкою щодо перспективних можливостей переходу Сєвєродонецька на індивідуальне опалення: «Для того, щоб перевести все місто на індивідуальне опалення – необхідно замінити всю газову систему міста. Тобто необхідно напрацьовувати технічні рішення, бо якщо для 1 поверху газовий котел буде функціонувати, на 9 поверху він буде абсолютно неефективним, через недостачу потужностей. В Сєвєродонецку це питання можна вирішити тільки завдяки переходу міста на індивідуальні котельні для кожного мікрорайону».
Іншу позицію озвучив Валерій Харчук – депутат Рубіжанської міської ради. Варто нагадати, що місто Рубіжне кілька років тому відмовилося від масового централізованого теплозабезпечення. Пан Валерій вважає: «Є права та свободи громадян. І це – основа. Вибір способу опалення - це виключно вибір самого споживача. Кожен в своєму приватизованому житлі має право обладнувати його тим теплогенеруючим пристроєм, який сертифікований на території України. І будь-який вплив з боку органів місцевого самоврядування може відбуватися лише в форматі агітації, а не в форматі заборони. Має бути виключно конкуренція через зниження тарифів та підвищення якості послуг».
Також Валерій Харчук підкреслив існуючу несправедливість та імовірну корупційну складову в процесі прийняття рішень про встановлення індивідуального опалення, який існує в Сєвєродонецьку. «У 2008 року вийшла постанова Кабміну, згідно якої від’єднуватись від ТЄЦ можна тільки у тих випадках, коли від послуг відмовляються всі 100% мешканців будинку. В Рубіжному в свій час нам вдалося вирішити це питання, а в Сєвєродонецьку наскільки мені відомо, на це дозвіл не дають. Точніше його продають громадянам за гроші» - підкреслив Валерій.
На прикінці дискусії пролунало ключове питання від мешканки Сєвєродонецька Людмили: «Які ж конкретні кроки може зробити, щоб встановити в сєвєродонецькій квартирі індивідуальне опалення?». Відповів на це запитання Валерій Харчук: «Якщо громадянин є власником свого житла – він має на це право. Для того щоб від’єднатися – потрібно написати заяву на міжвідомчу комісію з відключення мереж, отримати мотивовану письмову відмову, обжалувати її у суді, та, на основі рішення суду, встановлювати собі опалення. Нажаль зараз шлях лише такий».
Учасники дискусії також обговорили поточний стан державного підприємства «Сєвєродонецька ТЕЦ», який виникає обґрунтоване занепокоєння. Так, Юрій Ященко, підприємець та експерт з енергозбереження поділився своїми думками щодо можливих шляхів реконструкції Сєвєродонецької ТЕЦ: «Тепло потрібно розглядати як вторинну продукцію. Є така процедура як «когенерація» - тобто спочатку виробляти електрику та побічно – тепло, та можливо потім вже якісь допоміжні продукти генерації. Тоді ТЕЦ буде прибутковим підприємством. Бо тепло потрібно 6 місяців на рік, а ще 6 місяців підприємству теж потрібно чимось займатися». Можливість виробництва електроенергії Сєвєродонецькою ТЕЦ прокоментував і Петро Чернишин «ТЕЦ міг би виробляти електроенергію та продавати тепло, як побічний продукт майже безкоштовно. Але їхня електроенергія буде дуже дорого коштувати та нікому не буде потрібна такою ціною».
На жаль, самі представники теплопостачаючих організацій та управління ЖКГ ВЦА Сєвєродонецька не приєдналися до дискусії. А без відкритого діалогу на складні теми не варто сподіватися на довіру з боку споживачів послуг.
Ключовим висновком дискусії є те, що питання теплозабезпечення належить до надважливих питань життєдіяльності міста і його публічне обговорення за участі всіх зацікавлених має стати пріоритетним для влади.
Повну версію запису дискусії «Як не змерзнути взимку: централізоване чи індивідуальне опалення?» можна передивитися за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=0r8i1Td7y1k
Проведення дискусійної платформи «Як не змерзнути взимку: централізоване чи індивідуальне опалення?» стало можливим завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Погляди та точки зору, висловлені у прес-релізі, належать авторам та не обов'язково відображають погляди Уряду Сполучених Штатів та/чи USAID